ON-AIR

ON-AIR, 2010 yılından bu yana yabancı ülkelerde ikamet ederek üretme olanaklarını takip eden ve değerlendiren sanatçılara (artists in residence) yönelik workshoplar ve eğitim programlarından oluşan, Avrupa çapında bir projedir. 15 farklı Avrupa ülkesinden 19 ortak kuruluşla gerçekleştirilmektedir. ON-AIR, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenmektedir.
Bu organizasyonun amaçları;
•     Farklılıkları dengelemek, sanatsal zeka ve yeteneğin Avrupa sathında eşit, dengeli ve çeşitli şekilde yayılmasını sağlamak.
•     Avrupa’da sanatçı dolaşımı programlarına katılacak sanatçıların  bu programlara başvurmaları ve katılmaları için yol gösterici olmaktır.

Bu amaçlara yönelik çalışmalar sırasında organizasyonun yenilikçi, pratik ve gelişime açık yaklaşımı sayesinde ortak kurumlar arasında iletişim ve geleceğe dönük işbirliği geliştirme amacı da gerçekleşmektedir.
ON-AIR’in  organizasyon ortakları;
-    Göteborg Şehri ve Konstepidemin (İsveç)
-    Workshop Foundation (Macaristan)
-    UNITER (Romanya)
-    ARTEZ (Hollanda)
-    Münih Şehri ve Platform 3 (Almanya)
-    Glasgow Sanat Okulu (Birleşik Krallık)
-    Pépinières (Avusturya)
-    Artservis SCCA (Slovenya)
-    AiR Ujazdowski Castle (Polonya)
-    PublicROOM (Makedonya)
-    K2 (Türkiye)
-    Koç Üniversitesi (Türkiye)
-    Stanica Žilina, Banska Stanica Contemporary (Slovakya)
-    Frans Masereel Centre (Belçika)
-    CPAI, Clube Português de Artes e Ideias (Portekiz)
-    Circuito Giovani Artisti Italiani – GAI (Italya)
(Daha fazla bilgi için On-AİR web sitesi: http://www.on-air-mobility.org)

ON-AIR organizasyonu workshoplar ve seminerlerden oluşmaktadır.
Workshoplarda ON-AIR’in birincil hedefi olan sanatçı dolaşım programları ile ilgili katılımcılara bilgi verilmekte, dolaşım programlarının sanata ve sanatçıya katkıları nelerdir, bu programların duyuruları nasıl izlenmelidir, başvurular nasıl yapılır ve dolaşım programına dahil olduktan sonra neler yaşanır sorularına cevap verilmekte, şimdiye dek dolaşım programlarına katılmış sanatçıların deneyimleri aktarılmakta, bu programlara katılmak isteyen sanatçılara rehberlik edilmektedir.
Seminerlerde ise proje ortağı kuruluşların temsilcileri bir araya gelerek organizasyonun işleyişi ile ilgili bilgi aktarımında bulunarak sonraki seminerler ve organizasyonlar için fikir alışverişinde bulunmaktadırlar. Bu seminerler sırasında ortak kuruluşların işbirliği ile Avrupa’nın farklı ülkeleri sanatsal etkinliklerde ortak olmakta, bu sayede sınırların kalktığı bir dünya hedefine katkıda bulunulmaktadır.
Örneğin İzmir’den K2, Ljubljana’dan SCCA-Artservis ile seminerler sırasında işbirliği kararı alarak geçtiğimiz aylarda İzmir’de çok önemli bir video-art workshopuna evsahipliği yapmıştır.
Yine SCCA-Artservis ile önümüzdeki dönemde Avrupa çapında bir sanat eğitimi projesine ortak olarak katılmış bulunmaktayız.

Tüm Avrupa’da sanat çevrelerinde büyük ilgiyle izlenen bu organizasyonun final semineri 27-28-29 Şubat 2012 tarihlerinde K2 evsahipliğinde İzmir’de gerçekleşecektir.
Toplantıya ülkelerinde ve Avrupa genelinde özellikle güncel sanat alanında isim yapmış kurumların temsilcileri katılacaktır. Toplantıda projenin en önemli çıktılarından biri olan kitabı ve projenin kendisi basına ve halka tanıtılacaktır.
Bu toplantının İzmir’de düzenlenmesinin İzmir’de özellikle kültür-sanat üretiminin ne kadar önemsendiğinin ve ne kadar verimli olduğunun yabancı konuklarımıza anlatılması, genelde ise Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’in tüm yönleriyle tanıtılması açısından çok önemli bir olanak olduğunu düşünüyoruz.
Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yapılan toplantılarda final toplantısı planlanırken Türkiye’den bahsedildiğinde genellikle Türkiye’nin İstanbul ile özdeşleştirildiğine tanık olduk. Bu final toplantısı “Türkiye’de İzmir de var!” demek için bir fırsattır.
Toplantıya katılan tüm temsilciler şimdiye dek K2’nin temsiliyle İzmir, İzmir’in Türkiye için değeri ve İzmir’de sanat konularında genel bilgiye sahip oldular. Bu toplantı için yaptığımız tüm hazırlıklar ON-AIR’in amaçlarını gerçekleştirmenin yanı sıra konuklarımıza kendi ülkelerinde, katıldıkları diğer organizasyonlarda ve birlikte çalıştıkları tüm sanat kurumlarına anlatabilecekleri, gönüllü tanıtımını yapacakları İzmir’i göstermek için…
Bu çabalarımıza yapacağınız her türlü katkı şehrimiz ve bizim için çok değerli ve anlamlı olacaktır.

Saygılarımızla,
K2 Çağdaş Sanat Derneği adına
Dernek Başkanı
Ayşegül Kurtel

About the author
Currently there is no additional info about this author.
Comment on this post