Suriye’de Sonbahar Fotoğraf Sergisi

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Nezaket Tekin, bu kez 2010 Kurban Bayramı’nda çekimlerini yaptığı “Suriye’de Son-Bahar” isimli fotoğraf projesiyle sanatseverler ile buluşuyor.

Aradan geçen bir yıl içerisinde Suriye’de gergin bir süreç yaşandı ve politik çalkantı halen devam etmekte. Nezaket Tekin de tam bu fırtına öncesi sessizlik döneminde Suriye’de bulundu. Dolayısıyla fotoğraflarında kaosu görmesek de zaman zaman gerginliği hissedebiliyoruz. Bunu, zıt bir şekilde, coğrafyanın sıcak sarı tonlarına eşlik eden gri ve karanlık fotoğraflarda görebiliyoruz. Bu görüntüler yalnızca izleyenlere ipuçları verebilir. Yaklaşan sıkıntıları sezmişçesine insanlar durgun, dalgın, sanki bir daha göremeyeceklermiş gibi yüksek kale duvarlarından kenti izliyorlar.

Nezaket Tekin anlatıyor: “Suriye, Mısır ve Tunus’ta yaşanan şu meşhur “Arap Baharı” deyişini tam anlamıyla karşılamayan bir açmaza girdi. Bu arada kimin Arap Baharı? Batı’nın mı, Doğu’nun mu? Değişen konjonktürle birlikte, bizim de Suriye’ye, Suriye fotoğraflarına bakışımız değişti. Bayramın keyfini yansıtan fotoğraflar, yeniden bakıldığında, bugünün sıkıntısını yansıtan görüntülere dönüştü. . Neticede bu sergideki fotoğraflar, ne bizim tatilimizin, ne de Suriye’nin bugünkü durumunu tam anlamıyla açıklayan fotoğraflardır. İki arada bir yerde, insanlık durumu’nun izleridir! Projenin adı da buna gönderme yapmaktadır.”

Deniz Güzel’in küratörlüğünü yaptığı “Suriye’de Son-Bahar” fotoğraf sergisi, 20 Aralık 2011 – 21 Ocak 2012 tarihleri arasında İzmir K2 Güncel Sanat Merkezi’nde izlenebilir. Açılış 20 Aralık 2011 Saat 18:30’da.

About the author
Currently there is no additional info about this author.
Comment on this post