Hakkında

K2 Güncel Sanat Merkezi, 2003 yılından bu yana İzmir’de faaliyet gösteren bir güncel sanat kurumudur. İzmir’in ilk sürdürülebilir güncel sanat mekânını sunmuştur. Kariyerinin başındaki sanatçılarla çalışmaya öncelik verirken, deneyimli sanatçıların yeni eserler üretmeleri için fırsat yaratmaya da önem vermektedir. Sanatın yaratıldığı, tartışıldığı ve sunulduğu platformlar oluşturur. Yerel halk için açık ve davetkar bir mekân olmayı, hem ulusal hem de uluslararası sanat sahnesinde aktif bir rol oynamayı amaçlar.

 

K2’nin kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu tüzel kişiliğini edinerek ulusal ve uluslararası hibe programlarına başvurabilmesi amacıyla, 2006 yılında K2 Çağdaş Sanat Derneği kurulmuştur.

 

K2, Türkiye’den ve yurtdışından sanatçıların sergileri, konferansları, seminerleri, söyleşileri, tartışmaları, performansları, film ve video gösterimleri ve yayınlarını içeren halka açık programlar gerçekleştirmektedir.

 

2007’den beri PORTIZMIR’i (İzmir Uluslararası Güncel Sanat Trienali) düzenlemektedir. Bugüne dek dört kez hayata geçirilen PORTIZMIR projeleri, İzmir şehrinin sanat ve kültür dinamiklerini harekete geçirmeyi ve uluslararası güncel sanat platformu aracılığıyla sanatı daha geniş kitlelerle buluşturmayı amaçlamaktadır.

 

Görsel sanatlara ait başvuru kaynakları ile çeşitli yayınlardan oluşan zengin kütüphanesi ve sanatçı arşivi ile K2, halka açık bir araştırma-öğrenme platformu sunmaktadır.

 

Ayrıca, İzmir’in Urla ilçesinde ormanla çevrili 45 dönüm arazi içerisinde yer alan sanatçı yerleşkesi K2 Urla Nefes Alanı’nı (K2UNA) yönetmektedir.

 

Cumhuriyet Dönemi Türk mimarisinin İzmir’deki önemli bir örneği olan Büyük Kardıçalı Han adlı terk edilmiş binayı 2002 yılında canlandıran K2, burayı sanat ve kültür aktörlerine yönelik bir üs haline getirmiştir. Bu tarihi binada, çeşitli sanatçı atölyeleri, sanat inisiyatifleri ve STK’lar ile birlikte, 2020 yılına kadar ofisi, galerisi ve kütüphanesiyle faaliyet göstermiştir.