Space Dance

Space Dance Tokyo / İzmir 2018-2020 proje kapsamında 9-22 Mart tarihlerinde II. SPACE DANCE İZMİR Butoh günlerinin küratörlüğünü yapan PI Art Butoh; Japon avant-garde Butoh performans sanatçısı ve Space Dance proje direktörü Tetsuro Fukuhara ile K2 Güncel Sanat Merkezi’nde Butoh Space Dance gösterisi yapacaklardır.

22 Mart Cuma, K2 Güncel Sanat Merkezi
19:00 Sergi açılışı
20:00 Butoh Space Dance gösterisi

Tetsuro Fukuhara ve öğrenciler enstrümantal avant-garde müzik eşliğinde sizi zihninizin derinliklerine doğru metafizik bir yolculuk yaptıracak butoh show’u sunacaklar.
«Gizemli Çiçek» hayat ve ölümün kozmik döngüye ait olduğu düşüncesine mükemmel şekilde uyuyor. Bu doğal düzenin güzelliği onun geçicilik ve tekrarlanabilirlik noktasında kendini gösterir.
Mask ve makyaj bir kişinin cinsiyet, ırk veya yaş özelliklerini silebilir. Böylelikle Tetsuro Fukuhara, sadece bir kültüre ya da bir kişiye ait olmayan evrensel bir gösteri yaratır. Kişi, tarih zaman ve kültürel özgünlük ne olursa olsun dünyanın herhangi bir yerinde yer alır.
Bu dans’ta vücüdumuz bir hikayeyi ifade etmenin aracı değildir, vücut hikayenin kendisidir. Adımların her bir sırası geçmişle bağlantı kurar ve birincil içgüdüleri açığa çıkarır. Vücut onu çevreleyen Qi enerjisini yavaş ve hızlı hareketleriyle dengeler. Bu dans’ta klasik butoh’un yavaş hareketleri ile doğaçlama butoh’un hızlı hareketlerine tanık oluruz.

BUTOH NEDİR?
Butoh, Japonca’da dans demek. “Bu” kendi merkezinde dönerek transa geçme “Toh” yerden zıplamak dans ile kişinin özgürleşmesi demek.
1950’lerin sonunda Japonya’da ortaya çıkmış avant-garde tiyatral dans performans sanatıdır. Kurucuları Hijikata Tatsumi ve Kazuo Ohno “Ankoku Butoh” ile bu sanat akımını ortaya çıkarmış ve Akira Kasai ile Butoh dünyası Post Butoh / Doğaçlama Butoh ile tanışmıştır.

BUTOH İCERİDEN BİR ADIMDIR, HERKES KENDİ BEDENİNDE KALABİLDİĞİNDE KENDİ BUTOH’UNU YAPABİLİR!
Tetsuro Fukuhara

UZAM DANSI (SPACE DANCE) / POST BUTOH
Butoh Space Dance’ın özü, “İnsan hafızasının ötesi nasıl geri kazanılabilir?” ve “İnsan ötesi için yeni bir beden tasarlamak için sözsüz bilgi nasıl ifade edilebilir?” sorularıdır. Tetsuro’ya göre Space Dance’ta dansımız aracılığıyla insan ötesi hafızayı geri kazanmayı deneyerek, bu deneyimden edindiğimiz sözsüz bilgiyi temsil eder ve biriktiririz. Bedenimiz “Kemik Uzay / Uzam’ı hem evrenin hem de insan evriminin tüm anılarını taşır. Doğaçlama dans ettigimiz zaman, bazen iç organların devinimi ile bazen kemikten gelen bir sesle, bazen de bir sinirdeki uyarılma ile birçok unutulmuş anıya dokunabiliriz. O anda beynimizde yeni bir duygu hissederiz ve bunun etkisi altında beklenmedik hareketler keşfederiz. Bunlar bizim unutulmus anılarımızdir. Evrenin anıları….

TETSURO FUKUHARA
Butoh ustası Tetsuro Fukuhara koreograf, yazar, dansçı, fotoğrafçı ve Tokyo Space Dance’ın kurucusu ve yönetmenidir. Kazuo Ohno ve Hijikata Tatsumi ile calışmış, 1983 yılında Hijikata’nın “Yedi Bitki’nin Öyküsü” isimli performansında yer almış. Ikinci kuşak Butoh’çu olan Fukuhara, doğaçlama Butoh’u Akira Kasai’den ögğenmiş. Tetsuro Fukuhara, Butoh Space Dance’i, 1994 yılında kendisine bir dönüm noktası teşkil eden Shusaku Arakawa ve “Affordance” teorisiyle tanışmasının ardından, 2001 yılında New York’ta ve Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi’nde yaptığı performanslarla yaratmış. 2004-2006 yıllarında Tokyo’da Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile çalışmalar başlatan Fukuhara, 2006 yılında ‘Robotik Evrende Space Dance’ çalışmasıyla Unesco’nun uluslararası dijital sanatlar ödülünü kazanmış. 2008 yılında ilk kitabı, ‘Space Dance’ yayınlanmış; 2009 yılından itibaren “Space Dance/ Space Dance in the Tube” projesini Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya, Orta-Kuzey ve Güney Amerika’nın birçok bölgesinde gerçekleştiren Butoh ustası; Türkiye’de, Türkiye Space Dance ekibi ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.