Diapsalmata

ArtsMap topluluğunun “Doğayla Bir” temalı ilk Mikro Destek Programı tarafından desteklenen Diapsalmata, İzmir ve Amsterdam’da yaşayan iki bağımsız çağdaş dansçının birlikteliğinden doğan uluslararası bir çağdaş dans performansıdır. Performans iki bölümden oluşur. İlk bölüm; her gün içinde yaşadığımız bedenlerimizin/evlerimizin doğa üzerinde nasıl bir yük oluşturduğuna odaklanır. Beden ve mekanın keşfiyle bedenlerin ağırlığı üzerinde oynanır. Bedenimizi kırsala taşırsak ekolojik yükümüz azalır mı sorusunun cevabını iki bağımsız dansçı K2 Urla Nefes Alanı’nda arar. Performans; içinde yaşamaya alıştığımız pandemide günlük alışkanlıklarımızı değiştirerek dengemizi yeniden bulmaya çalıştığımız bu güne ışık tutar. İki bağımsız çağdaş dansçı kendi hareket düzenlerini birbirlerine uyumlayarak harekete geçirmeye çalışırken doğadan ilham alırlar.

Doğaçlama performans Aziz Vukolos Kilisesi’nde gerçekleşerek şehre uzanırken; bizlere şehirde de doğaya uyumlu yaşamanın yollarını gösterir.

Diapsalmata, Hollanda ve Türkiye’den iki bağımsız çağdaş dans sanatçısının kendi ritüellerinden vazgeçip doğada asılı kaldıkları bir ana şahitlik etmeleri için Basmane ‘den Urla’ ya yolculuklarını konu alır. İki dansçıyı bu yolculukları sırasında Aziz Vukolos Kilisesi’nde ve K2 Urla Nefes Alanı’nda izleme şansı buluyoruz.

K2 Urla Nefes Alanı’nda gerçekleşecek performansımız için 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 14:30’da Urla Vapur İskelesi önünden ulaşım için transfer sağlanacaktır. 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 17:45’te ise Urla Kuşçular K2 Nefes Alanı’ndan dönüş için transfer sağlanacaktır.

Performanslar ücretsizdir.

13 Mayıs 2022, Aziz Vukolos / 20.00

14 Mayıs 2022, K2 Urla Nefes Alanı / 16.00