Genç Tiyatrocular için Gençlik ve Çocuk Tiyatrosu Eğitmenlik Eğitimi

“Sanatsal Özgürlük ve Türkiye’de Sanat Alanında Çocuk ve Gençlik Perspektifi – STÇ” (Artistic Freedom and Children’s and Youth’s Perspective in the Arts in Turkey – ACT) başlıklı proje kapsamında, Eylül 2022 ile Mayıs 2024 arasında, çevrimiçi ve yüz yüze olmak üzere karma biçimde düzenlenecek olan eğitim programı için, gençlik ve çocuk tiyatrosu alanında üretmek, çalışmak ve eğitmenlik yapmak isteyen katılımcılar aranıyor.

Kısa adı ACT olan proje, gençlik ve çocuk tiyatrosu alanında çalışacak genç tiyatroculara yönelik eşitlikçi, yaratıcı ve kapsamlı, 2 yıla yayılan bir eğitim ve uygulama süreci olarak tasarlandı. Eğitim programının içeriği, sanatsal anlamda nitelikli eserler üretiminin yanı sıra, farklı sosyo-kültürel yapılardan gelen gençlerle çalışabilmek üzerine tasarlanmış seminerler, atölye çalışmaları ve danışmanlık önerilerinden oluşuyor. Saha çalışmalarının da yer alacağı süreç içinde, katılımcılar tarafından üretilen gençlik tiyatrosu oyunları İstanbul ve Diyarbakır’da sahneye koyulacak. 

ACT, İsveç Enstitüsü (Swedish Institute) tarafından sağlanan destekle; Unga Klara Tiyatrosu (Stockholm, İsveç) ve Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün (İstanbul, Türkiye) yürütücü ortaklığında; K2 Güncel Sanat Merkezi (İzmir, Türkiye) ve Mordem Sanat’ın (Diyarbakır, Türkiye) katılımcı ortaklığında hayata geçiriliyor. 

Proje kapsamındaki çalışmalar yüz yüze olarak İstanbul, Diyarbakır ve İzmir’de gerçekleşeceği gibi çevrimiçi eğitimler de hazırlanıyor. Eğitim programının içeriği atölyeler, seminerler, tartışma, geribildirim ve sürekli danışmanlık uygulamalarıyla tasarlanıyor.

Projenin eğitmen ekibi Unga Klara, Malmö Üniversitesi Tiyatro Akademisi, Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümü, K2 Güncel Sanat Merkezi ve Mordem Sanat’ın sanatçı, uzman ve akademisyen kadrolarından oluşuyor.

Katılımcıların ulaşım ve konaklama masrafları, proje bütçesinden karşılanıyor. 

 

Yüz Yüze Eğitim Takvimi

Eylül 2022 – İstanbul (1 hafta)

Haziran 2023 – İzmir (2 hafta) 

Aralık 2023 – Diyarbakır (1 hafta)

Mayıs 2024 – İstanbul (1 hafta)

 

Başvuru Koşulları

Eğitim programımız gençlik ve çocuk tiyatrosu alanında çalışmak, üretmek, farklılıklara sahip gençlerle çalışmak ve onların üretim süreçlerine destek olmak; bu alanlarda eşitlikçi, yaratıcı, kapsamlı bir eğitime katılmak isteyenlerin katılımına açıktır.  

Bir tiyatro bölümünden, son 5 sene içerisinde mezun olmuş veya sivil toplum örgütlerinde ve tiyatrolarda yaratıcı drama, genç veya çocuklara yönelik drama atölyelerinde deneyim kazanmış ve bu konuda uzmanlaşmayı hedefleyenler çağrıya başvurabilirler. Diyarbakır, İstanbul veya İzmir’de yaşayan veya proje süresince yaşayabilecek durumdaki adaylara açık olan bu çağrıya başvurmak isteyenlerin, kentlere göre belirlenmiş aşağıdaki e-posta adreslerine bir sayfalık bir niyet mektubu, CV ve eğer varsa portfolyo göndererek başvurmalarını rica ediyoruz.

 

Diyarbakır: barisisik54@gmail.com

İstanbul: ozlem.ozhabes@khas.edu.tr

İzmir: info@k2.org.tr  

 

En geç 27 Temmuz 2022 saat 23:59’a kadar belirtilen adreslere gönderilen başvurular arasından katılımcı olmaya hak kazanan adaylar, sürecin devamı hakkında e-posta yoluyla bilgilendirilecektir. Belirtilen tarih ve saat sonrasında gelen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.